Kum Döküm, Hassas Döküm - Gedik Döküm

Kum Döküm

Kum döküm, döküm teknikleri içinde en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Söz konusu yöntem aynı zamanda en basit ve pratik döküm tekniğidir. Yapılan işlem sırasında dökümü gerçekleştirilecek olan malzeme, döküm kumu içine iletilir. Erimiş metal, oyuk içine doldurularak döküm malzemesi, parçanın bir bütünü halini alır. Oyuk içine dolan malzeme soğuduktan sonra kumdan çıkarılır. Yapılan işlem ile dökümü yapılan malzemenin orijinal tasarımı elde edilmiş olur.

Karmaşık bir döküm parçasından en iyi sonucun alınması için işlem esnasında iyi kalitede bir kum kullanmak gerekir.

Devamını Oku

Hassas Döküm

Ulaşılmak istenen kaliteyi ortaya çıkaran hassas döküm, üretimi zor olan parçaların dökülmesini sağlar. Prototip çalışmalarını ve seri üretimi hızlandıran çözüm kaynaklarından biri olur. Pürüzsüz yüzeye sahip parçalar, bu yöntemle minimum işleme maliyeti ile elde edilebilir.

Hassas döküm, mum malzemenin seramik ile kaplandıktan sonra ısıtılıp kalıptan çıkarılması ve eriyik metalin kalıba dökülmesi işlemidir. Bu yöntem ile küçük ve dökümü zor olan parçalar üretilir. Çelik alaşımlar, alüminyum, paslanmaz çelik gibi pek çok metalin üretimi hassas döküm ile yapılabilir.

Devamını Oku

Gedik Döküm

Pandemi döneminde ortaya çıkan küresel tedarik sorunları, yerli üretimi çok daha önemli hale getirmiştir. Son dönemdeki gelişmelerin de etkisiyle 2011’den beri metal döküm üretimindeki yıllık artış ortalaması, %7 seviyesine yükselmiş durumdadır. Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği (TÜDÖKSAD) tarafından paylaşılan veriye göre sektörde faaliyet gösteren üye firmaların ihracat hacmi ise 4,1 milyar Amerikan doları seviyesindedir. Elde edilen hacim, Türkiye’nin dünya döküm üretimi sıralamasında dokuzuncu basamakta olmasını sağlar.