Kurucumuz - Gedik

Kurucumuz

Türkiye’nin ilk uluslararası kaynak mühendislerinden olan Halil Kaya GEDİK, günümüzde Yıldız Teknik Üniversitesi olarak bilinen 1953 yılının İstanbul Yıldız Teknik Okulu, Makine Teknikerliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Eğitimine Almanya Staatliche Universitat Konstanz’da devam eden Halil Kaya GEDİK, makine mühendisliğinden mezun olup, Alman Kaynak Cemiyetinin (DVS), Uluslararası Kaynak Mühendisliği Programı’nı tamamlamıştır.

Almanya’daki eğitimi süresince MAN fabrikasının çeşitli bölümlerinde çalışıp, profesyonel çalışma hayatına 1957 yılında Türkiye’ye gelerek, Eskişehir Devlet Demiryolları Fabrikaları Kaynak Grubu’nda başlamış, 1960 yılında ise Türkiye’nin ilk yerli arabası olan “DEVRİM” projesinde görev almıştır.

1963 yılından itibaren özel sektörde kaynak alanındaki çalışmalarına devam etmiş ve sırasıyla elektrot, döküm, vana ve kaynak makinesi fabrikalarını kurmuştur. Türkiye’yi hassas döküm teknolojisi ile tanıştıran Halil Kaya Gedik, ülkemizde bu yöntemle döküm yapan ilk tesisi kuran kişidir.

Türk kaynak sektörünün büyüyüp gelişmesinde öncü bir rol üstlenen Halil Kaya GEDİK’in kaynak bilim ve teknolojisi üzerine pek çok yayını ve tercüme kitapları bulunmaktadır. Uluslararası Kaynak Mühendisliği eğitimini Türkiye’de geniş kitlelere ulaştırmak amacı ile 1994 yılında Gedik Eğitim Vakfı’nı (GEV) kurmuştur.

Başarılı sanayici kimliğinin yanı sıra bir eğitim gönüllüsü olarak pek çok projeye imza atan Halil Kaya Gedik, bu çalışmalarından dolayı 2007 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından “Üstün Hizmet Madalyası” ile ödüllendirilmiştir.

Türkiye’de sanayi-üniversite iş birliğini güçlendirmek ve nitelikli uzmanlar yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla 2010 yılında İstanbul Gedik Üniversitesi’ni kurulmuştur.

Uşak Üniversitesi Fahri Doktora unvanına sahip olan Halil Kaya GEDİK, çalışma hayatında insana verdiği değerle ekip çalışmasının önemine inanıyordu. Herkesin bir önceki günden daha hızlı ve çevik iş yaparak kendini geliştirmesi gerektiğini savunarak, bu ilkeleri ve yorulmak bilmeyen girişimci yanı ile teknoloji ve bilgi açısından dışa bağımlılığı azaltmak amacı ile, Ar-Ge bazlı bir alt yapı oluşturmayı misyon edinmiştir.

Gedik Holding ve İstanbul Gedik Üniversitesi’nin kurucusu, Türkiye’nin ilk kaynak mühendislerinden Halil Kaya GEDİK, 14 Ağustos 2012 yılında, Salı günü hayatını kaybetmiştir.

Gedik Holding, her gün kurucumuzun belirlediği ve yerleştirdiği prensipler üzerinde yükselmekte ve yatırımlarını bu doğrultuda yapmaktadır.